IMAGE

دوران شکست آمریکا فرا رسیده است

نطنز- امام جمعه نطنز گفت: امروز ترامپ هر چه بگويد باز هم باید بداند که آمریکایی‌ها محکوم به شکستند و دوران شکست آن‌ها به فضل الهي فرارسیده است....

IMAGE

رشد ۹۷ درصدی مشارکت مردم خالدآباد نطنز در امور بهزیستی

نطنز - رئیس اداره بهزیستی شهرستان نطنز گفت: طی سه سال اخیر مشارکت نقدی و غیر نقدی مردم در خالدآباد نطنز با رشد ۹۷ درصدی روبرو بوده است....

IMAGE

دختر روستایی بازمانده از تحصیل، موفق به حضور در کلاس شد

نطنز- مدیر آموزش و پرورش شهرستان نطنز گفت: دانش آموز دختر بازمانده از تحصیل دورترین روستای نطنز(روستای وش) با کمک مسوولان و والدین وی؛ موفق به حضور در کلاس درس شد....

IMAGE

42 درصد اشتغال و تولید کشور در دست اصناف است

نطنز- رئیس اتاق اصناف نطنز گفت: اصناف نقش بسزایی در تولید و رونق اقتصادی کشور دارند و هم‌اکنون 42 درصد اشتغال و تولید کشور در دست اصناف است....

IMAGE

رهاسازی يک پرنده «بوتيمار» در منطقه حفاظت‌شده كركس نطنز

نطنز- سرپرست اداره حفاظت محيط زيست شهرستان نطنز گفت: يک پرنده بوتيمار در منطقه حفاظت‌شده كركس نطنز رهاسازی شد.

قلعه تاریخی طرق رود، مهریه ای از جنس میراث فرهنگی

نطنز نیوز - نیمی از مالکان این قلعه بزرگ، زنان طرق هستند که خانه‌های این بنای بزرگ به عنوان مهریه یا جهیزیه آنان است؛ این نکته نیز در میان مردم شهرت دارد که زنان طرق، در توافق‌نامه به شرط تعمیر و نگهداری اصولی و شایسته، از مهریه خود دست کشیده اند.

نطنز نیوز

منطقه نمونه گردشگری طرق‌رود در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر نطنز و ۹۰ کیلومتری مرکز استان اصفهان در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده کرکس و در جوار منطقه شکار ممنوع کرکس قرار گرفته است؛ چشم اندازهای بی بدیل روستای کشه و مناظر طبیعی جذاب منطقه این نقطه را به یکی از زیباترین مکان‌های شهرستان نطنز تبدیل کرده است.

ارتفاعات سفیدپوش کرکس، کوهستانی برای تمام فصول

ارتفاعات سفیدپوش کرکس که در تمام فصول سال پوشیده از برف است یکی از بلندترین کوه‌های مرکزی ایران بشمار می‌رود و هم‌جواری این  با کوه کرکس با ارتفاعی در حدود ۳۹۰۰ متر است که تمام فصول گردشگران و کوهنوردان را به سوی خود جذب می‌نماید.

نطنز نیوز

یکی از اصلی‌ترین محورهای دسترسی به ارتفاعات این کوه به مسیر جنوبی(کشه) معروف است، علاوه بر این از جاذبه های گردشگری محدوده می‌توان به منطقه شکار ممنوع کرکس اشاره نمود که این منطقه جزو مناطق با ارزش زیست محیطی و زیستگاه مناسبی برای حیات وحش محسوب می‌شود.

 

منطقه شکار ممنوع کرکس: این منطقه با وسعتی در حدود ۱۰۰ هزار هکتار از شهریور ماه ۱۳۷۱ تاکنون جزو منطقه شکار ممنوع اعلام شده است که این منطقه با برخورداری از پوشش گیاهی خاص و حیات جانوری منحصر بفرد خود یکی از زیباترین مناطق حفاظت شده طبیعی محسوب می‌شود.

نطنز نیوز

وجود چشمه‌سارهای فراوان در دره‌های منتهی به کوه کرکس در نزدیکی به شهر طرق رود با جاذبه های گردشگری فراوان از جمله دریاچه‌های فصلی و بناهای تاریخی مانند قلعه، دریاچه بند طرق و مساجد تاریخی این منطقه را به یکی از مناطق نمونه گردشگری تبدیل کرده است.

 

قلعه طرق‌رود: از بناهای باستانی زیبا و باشکوهی است که در استان اصفهان جای دارد اما با وجود پیشینه تاریخی و زیبایی خاص خود  در زمره یکی از آثار ناشناخته استان به شمار می‌رود.

این قلعه بر روی صخره‌ای بزرگ و دراز که کمر نامیده می شود بنا شده و قرار گرفتن بر روی این بلندی از عواملی است که بر عظمت و شکوه این بنای زیبا افزوده است؛ به گفته مردم محل ، تا حدود بیست سال پیش در این قلعه سکونت رواج داشته است.

تاریخ درست بنای این دژ عظیم مشخص نیست اما کارشناسان میراث فرهنگی آن را به زمان اشکانیان نسبت می‌دهند.

نطنز نیوز

فرم مهندسی و معماری همسان و یک شکل ، یکپارچه بودن مصالح ساختمانی و شکل بیرونی بنا ، بیان کننده وجود یک فکر واحد در معماری و ساخت این قلعه است.

در این قلعه بیش از سیصد خانه کوچک و بزرگ وجود دارد سقف اتاق‌ها به دو صورت خشتی ضربی و چوبی تخت ساخته شده و کاربری‌های متفاوتی دارد.

در بنای این قلعه دو گونه معماری دیده می‌شود، در بخش شمال بیشتر خانه‌های دارای پله‌های مناسب و اتاق‌های نسبتا بزرگ هست که برای سکونت مناسب بوده و در طبقه زیرین انبار ساخته شده است و در برخی نقاط نیز قفسه‌بندی برای سیلو کردن غلات و ادویه دیده می‌شود.

در بخش جنوبی قلعه بیشتر خانه‌ها کوچک هستند و طبقه‌های اتاق‌ها بیشتر به انبار یا مغازه‌های جمع آوری غلات شباهت دارد و در کل مجموعه اتاق‌های این بخش بیشتر شبیه یک بازار بزرگ و تودرتو است.

شکل همسان اتاق‌ها و تقسیماتی که در کف و زیرزمین آنها در بخشی از قلعه وجود دارد و خمره‌هایی بزرگ که در قدیم وجود داشته و قطر برخی به یک متر می رسیده  این مطلب را نشان می‌دهد که  این قلعه در برهه‌ای از زمان بیشتر برای محافظت و انبار کردن محصولات کشاورزی و غلات بوده است.

 

ساختمان‌های این قلعه بیشتر در سه طبقه ساخته شده‌اند، اما در برخی جاها تا پنج طبقه نیز افزایش می‌یابد.

دروازه ورودی این قلعه در ضلع غربی و در میان دیواری محکم و آجری به پهنای یک متر جای دارد که اتاق نگهبان دژ در بالای آن قرار دارد؛ این اتاق توسط سوراخی به بیرون در دید دارد و نگهبان به راحتی می‌تواند فردی را که بیرون ایستاده شناسایی کند.

در یک سوم انتهایی قلعه  که بر روی سطحی صاف قرار گرفته و یک میدان کوچک ایجاد کرده‌اند که این قلعه را به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می‌کند.

 

چاهی که برای خروج اضطراری از قلعه تعبیه شده است

در گوشه شمال شرقی این میدان چاهی عمیق وجود دارد که در دل سنگ حفر شده است و بر روی آن چرخ چوبی چاه قرار دارد؛ این چاه که به سبکی خاص و با پلان چهارگوش تراشیده شده احتمالا برای ورود و خروج اضطراری مورد استفاده قرار می گرفته است.

در واقع این چاه به اتاقی بزرگ به مساحت تقریبی ۲۰ متر مربع راه دارد که در دل سنگ کنده شده است؛  این اتاق که شکلی نامنظم دارد  دارای سکوهای بزرگ و کوچکی است که کاربری آنها مشخص نیست؛ ورود به این اتاق از سمت شرقی قلعه هنوز میسر است.

بخشی از دیواره‌های سمت شرقی این قلعه، بر اثر سقوط صخره‌ها فرو ریخته است که شاید بر اثر زلزله یا دلیل دیگری باشد.

توافق‌نامه زنان طرق‌رود برای بخشیدن مهریه خود و بازسازی قلعه

نیمی از مالکان این قلعه بزرگ، زنان طرق هستند که خانه‌های این بنای بزرگ به عنوان مهریه یا جهیزیه آنان است؛ این نکته نیز در میان مردم شهرت دارد که زنان طرق، در توافق‌نامه به شرط تعمیر و نگهداری اصولی و شایسته، از مهریه خود دست کشیده و این بنای زیبا را به سازمان میراث فرهنگی سپرده‌اند.

 

 

برگرفته از تابناک

اضافه کردن نظر

نظرات حاوی توهین،تهمت و یا دروغ تایید نمی شوند.


کد امنیتی
تازه سازی

http://almasan.persiangig.com/image/taze/hampaye%20rahbarim.jpg

محل تبلیغات شما

تماس با ما

تماس با ما

مدیر سایت: مجتبی کریم زاده

ایمیل:natanznews.ir@gmail.com

تلفن تماس: 09139618902

فرم تماس با ما

 

درباره ما

 

پایگاه خبری نطنز نیوز در  سوم مرداد ماه سال 1386 تاسیس شد.در ابتدا تحت قالب یک وبلاگ اطلاع رسانی تاسیس و سپس تحت عنوان یک وبلاگ خبری به فعالیتش ادامه داد. بعد از آن به عنوان یک سایت جامع خبری در میان رسانه های فضای مجازی قرار گرفت.

 

 

اپلیکیشن نطنز نیوز

logo-samandehi

اوقات شرعی

اخبار تصویری